Maailma Tervisehoiu Organisatsiooni (WHO) soovitused suhkru tarbimiseks

Kokkuvõte WHO pressiteatest:

WHO juhis soovitab täiskasvanutel ja lastel vähendada lisatud suhkru tarbimist kuni 10%-ni kogu energiatarbimisest. Veelgi suurem lisatud suhkru tarbimise vähendamine alla 5% või umbes kuni 25 g(6 teelusikat) päevas, annab täiendava positiivse mõju tervisele. Viimane on vaid tinglik soovitus.

Lisatud suhkur viitab monosahhariididele (nagu glükoos, fruktoos) ja disahhariididele (nagu sahharoos või lauasuhkur), mille on toidu või joogi sisse lisanud tootja, kokk või tarbija ise, ning suhkrutele, mis sisalduvad looduslikult mees, siirupites, puuviljamahlades ja puuviljamahla kontsentraatides.

„Meil on piisavalt tõendeid, et kui hoida lisatud suhkru tase alla 10% kogu energiatarbimisest, vähendab see ülekaalulisuse, rasvumise ja hambakaariese riski,“ ütleb dr Francesco Brance, WHO tervisliku toitumise ja arengu osakonna direktor.

WHO juhis ei viita neile suhkrutele, mis sisalduvad värskes puu- ja juurviljas, ega piimas olevale suhkrule, kuna pole teadaolevaid tõendeid selliste suhkrute tarbimise kahjuliku mõju kohta.
Paljud tänapäeval tarbitavad suhkrud on „peidetud“ töödeldud toitu, mida tavapäraselt ei peeta magustoiduks. Nt 1 supilusikas ketšupit sisaldab umbes 4 g (~1 teelusikas) lisatud suhkrut. Suhkruga magustatud karastusjoogi 1 purk sisaldab kuni 40g (~10 teelusikat) lisatud suhkrut.

Ülemaailmne lisatud suhkru tarbimine on vanuse ja riigi kaupa erinev. Euroopas on see koguenergiast 7-8% nt Ungaris ja Norras, 16-17% nt Hispaanias ja Suurbritannias. Tarbimine on palju kõrgem laste hulgas: 12% nt Taanis, Sloveenias ja Rootsis ning peaaegu 25% Portugalis. On ka linna/maa piirkonna erinevused. Nt Lõuna Aafrikas on see maapiirkondades kuni 7,5%, samal ajal kui linnas 10,3%.

WHO soovitus vähendada lisatava suhkru tarbimist alla 10% koguenergiast tugineb hiljutiste teaduslike tõendite analüüsil.
Tänu tõendite tugevusele ja kvaliteedile, on WHO need soovitused liigitanud „tugevaks“. See tähendab, et neid võib enamikes olukordades kasutada poliitika kujundamisel.

Raport on siin:
http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2015/sugar-guideline/en/